Rafting na Dunajcu

 

      Spływ pontonami przełomem Dunajca to świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Podczas spływu możemy podziwiać malownicze krajobrazy jednej z najpiękniejszych rzek naszego kraju. Rzeka przepływając przez Pieniny wije się między wysokimi wapiennymi ścianami tworząc niesamowity widok. Jest to świetna propozycja nie tylko dla dorosłych ale także dla dzieci i młodzieży. Udział w spływie działa korzystnie na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci , pozwala się oswoić z wodą i poprawić koordynacje ruchową. Na pontonach spływa jednocześnie do 12 osób, wymaga to pracy zespołowej i uczy współpracy w grupie. Spływ Dunajcem trwa w zależności od pogody i stanu wód od 2 do 3 godzin.

ZAPEWNIAMY:

- certyfikowane pontony markowej firmy ROBFIN

- opiekę sternika

- profesjonalny sprzęt

  • kamizelki ratunkowe
  • kaski
  • pagaje
  • garderoby do przebrania
  • wodoszczelne worki na sprzęt elektroniczny

- wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego

- ubezpieczenie NW

      Dunajec jest rzeką o bardzo słabym nurcie, świetnie nadaję się do spokojnych spływów rodzinnych. Kamizelki ratunkowe, kaski, opieka sternika i niezatapialne wielokomorowe pontony gwarantują całkowite bezpieczeństwo podczas spływu (raftingu). Zapraszamy do świetnej zabawy i miłego spędzenia czasu.

Cena za jedną osobę to 60 zł          

Przy większej ilości osób możliwość negocjacji cen

SPŁYWAMY W GODZINACH: 9:30 , 13:00, 16:30 - godziny dostosowujemy także do grup

MInimalna liczba osób potrzebnych do rozpoczęcia spływu: 4

Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych, 2 km za Przystanią Flisacką.

Szczegóły i mapkę dojazdu znajdą Państwo w zakładce kontakt.

 

 

Spływ Dunajcem - jak to się zaczęło?

Pieniny to jedne z najbardziej malowniczych gór w Polsce. Położone w sąsiedztwie Tatr stanowią coraz chętniej wybierany punkt na turystycznej mapie naszego kraju. Za sprawą wyjątkowego klimatu, który obejmuje nie tylko czyste, rześkie powietrze górskie, ale również odpowiednie nasłonecznienie stoków i umiarkowane powiewy halnego, na trasach pieszych i rowerowych przybywa amatorów górskich wycieczek. Turystów jak magnes przyciąga również jedna z najbardziej niesamowitych atrakcji Pienin - spływ przełomem Dunajca. Organizowany od blisko 200 lat wywołuje spore zainteresowanie wśród miłośników malowniczych widoków.

Ekskluzywna rozrywka

W swym zaraniu spływy organizowane były jako towarzyskie imprezy dla mieszkańców zamków w Czorsztynie i Niedzicy oraz gości do nich przybywających. Uatrakcyjniały zabawy lokalnych hrabiów i książąt, a flisacy pochwalić się mogli umiejętnościami spławiania tratw przy gwarze muzyki i rozmów. Ustalenie jednak konkretnej daty rozpoczęcia organizowania spływów nastręcza historykom i miłośnikom tematu wielu problemów. Wieści o spływach przekazywane były zazwyczaj słownie bądź w postaci listów, które dawno już przepadły i adresowane były do wąskiego grona odbiorców.

Nie dziwi zatem fakt, że nawet Franciszek Herbicha, twórca pierwszego przewodnika turystycznego po Szczawnicy, nie wspomina w nim o flisakach spławiających swe łodzie. Chociaż krążą legendy góralskie jakoby sam Władysław Jagiełło często uczestniczył w spływach, pierwszy jednoznaczny dowód pisemny na ich organizowanie odnaleźć można w pamiętnikach Ksawerego Preka, który skrzętnie opisał swe doświadczenie z flisackimi łodziami.

Coraz więcej chętnych na spływy

Od tej pory w literaturze regionu znaleźć można coraz więcej wzmianek na temat pienińskiej atrakcji. W opisach posiada ona większy zasięg, a jej charakter jest już znacząco ukształtowany. Wiąże się to głównie z rozwojem Szczawnicy jako miejscowości uzdrowiskowej. Spływ przełomem Dunajca stanowił nie lada przygodę dla kuracjuszy przybywających z różnych zakątków świata. Swą szczególną oprawę flisackie łodzie zawdzięczają Józefowi Szalajowi, który tak wypromował wydarzenie, że brał w nim udział , m.in. brat Franciszka Józefa I - Arcyksiążę Karol Ludwik.

Wraz z upływem czasu rozbudowywano łodzie tak, aby pomieścić mogły stale rosnącą liczbę chętnych. W 1962 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę organizowania spływów przełomem Dunajca. Jak mówią jednak jej organizatorzy jest to data określona jedynie na potrzeby obchodów Tygodnia Ziemi Nowotarskiej, gdyż nikt nie jest w stanie jednoznacznie ustalić początków istnienia atrakcji. Historyczne zapiski przeplatają się bowiem z ludowymi legendami.

W przeszłości spływ rozpoczynał się on w Czorsztynie. Jednak w wyniku budowy zapory na Dunajcu, trasa uległa skróceniu. Aktualnie coraz większe zainteresowanie wzbudają spływy pontonowe Dunajcem, które znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Strona główna | Kontakt

Copyright © SEBATEKS kompleksowa obsługa turystów.

Realizacja: Verakom